Zdjęcie przedstawia budynek główny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w słoneczną pogodę. Budynek ma nowoczesne kształty i jest otoczony lasem. Do głównego wejścia prowadzi szeroka aleja wysypana żwirem.

Zasady zwiedzania

Zachęcamy do zapoznania się z cennikiemregulaminem rezerwacji i sprzedaży, regulaminem zwiedzania przed zakupem biletów.

 

Na Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku składa się siedziba główna, czyli kompleks muzealny w Sulejówku oraz oddział w Łodzi pod nazwą „BIBUŁA" TAJNA DRUKARNIA Józefa i Marii Piłsudskich. 


 

Co i jak można zwiedzić w kompleksie muzealnym w Sulejówku?

Adres: Al. Piłsudskiego 29, 05-070 Sulejówek

Na terenie kompleksu muzealnego o powierzchni 4 ha znajduje się kilka budynków, z których dla odwiedzających dostępne są: budynek główny Muzeum z wystawą stałą i wystawami czasowymi, dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym, Willa Bzów - miejsce spotkań społeczności lokalnej i wystaw czasowych.

Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”
Wystawa stała stanowi rdzeń opowieści o życiu i ideach Marszałka. Wystawa stała znajduje się w nowoczesnym budynku głównym, składa się z 6 galerii, zajmuje powierzchnię 2100 m2 i mieści się na poziomach -3 oraz -2.
Zwiedzenie wystawy zajmuje ok. 2 godzin, ale dostępne treści wystarczają na znacznie dłuższą wizytę. Ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe na 90 minut przed zamknięciem Muzeum. Przy planowaniu wizyty w naszym Muzeum, uwzględnij czas potrzebny na zwiedzanie ekspozycji. Brak czasu na poznanie całej wystawy nie stanowi podstawy do reklamacji czy zwrotu kosztów biletów.

Dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym

Dworek „Milusin", czyli dom rodzinny Józefa i Aleksandry Piłsudskich, został wybudowany w 1923 r. Gdy Marszałek zrezygnował z funkcji państwowych, zamieszkał w nim z żoną i córkami. Dworek otoczony jest ogrodem historycznym z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką.

Dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym to cenny zabytek dziedzictwa kulturowego. Opiekę nad nim powinni sprawować wszyscy, również zwiedzający, dlatego wstęp do dworku i ogrodu jest możliwy wyłącznie pod opieką certyfikowanego przewodnika i tylko o wyznaczonych godzinach. Orientacyjny czas zwiedzania wnętrza dworku to ok. 30 minut + czas spędzony w ogrodzie, który wynosi od ok. 10 do 60 minut w zależności od rodzaju zwiedzania, pory roku i warunków atmosferycznych.

 

Zasady zwiedzania

  • Wstęp do budynku głównego Muzeum jest nieodpłatny i nie wymaga posiadania biletu. Aby zobaczyć wystawę stałą lub dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym musisz kupić bilet.
  • Kupując bilety na ten sam dzień na więcej niż jedno zwiedzanie lub wydarzenie z oferty Muzeum, weź pod uwagę godziny rozpoczęcia oraz czas trwania zwiedzania/wydarzenia, aby uniknąć kolizji terminów. Zaplanowanie wizyty w sposób powodujący kolizję terminów, nie stanowi podstawy do reklamacji ani zwrotu.
  • Zwiedzanie indywidualne, to zwiedzanie do 9 osób.
  • Zwiedzanie grupowe, to zwiedzanie od 10 osób.
  • Nie bierz ze sobą dużych bagaży do Muzeum. Na wystawę stałą czy do dworku „Milusin" możesz wejść tylko z małą podręczną torebką/plecakiem. Jeśli przyjdziesz z większym plecakiem, torbą czy walizką, poprosimy Cię o pozostawienie ich w zamykanej bezpłatnej szafce depozytowej w szatni w budynku głównym.
  • Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę rekomendujemy zwiedzanie w obuwiu na płaskiej podeszwie. Na wystawie stałej w podłodze znajdują się kraty wentylacyjne, a w dworku „Milusin" są zabytkowe parkiety, które wymagają szczególnej ochrony. Do dworku nie zostaną wpuszczone osoby w obuwiu na obcasach typu "szpilki".
  • Do dworku „Milusin" można dotrzeć wyłącznie przez ogród historyczny, który ze względu na swój zabytkowy charakter, nie ma trwale utwardzonych ciągów pieszych. Powinieneś liczyć się z możliwością pojawienia się np. błota, śniegu, kurzu, nierównych powierzchni. Dopasuj obuwie do aktualnych warunków atmosferycznych.
  • Wystawę stałą można zwiedzać samodzielnie, z audioprzewodnikiem lub z przewodnikiem (po wcześniejszym wykupieniu takiej usługi).
  • Na wystawę stałą możesz wejść najpóźniej na 90 minut przed jej zamknięciem.
  • Do dworku „Milusin" możesz wejść wyłącznie z przewodnikiem i tylko o wyznaczonych godzinach. Rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów online lub rezerwację mailową.
  • Wystawę stałą i dworek „Milusin" można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Grupa może liczyć do 15 osób. Większe grupy będą dzielone na podgrupy i wpuszczane w odstępach czasowych.
  • Poza harmonogramem wejść z przewodnikiem nie wejdziesz do ogrodu historycznego „na chwilę", np. by zrobić zdjęcie.
  • W ogrodzie historycznym nie ma oświetlenia, dlatego nie można zwiedzać ogrodu ani dworku „Milusin" po zmroku.
  • Bilet do dworku i bilet łączony uprawnia Cię do jednorazowego wstępu do dworku „Milusin". Nie możesz przerywać ani wznawiać wstępu w ramach jednego biletu.
  • W dworku „Milusin" ani w ogrodzie historycznym nie ma toalet. Skorzystaj z toalety w budynku głównym Muzeum przed zwiedzaniem.
  • Ze względu na zabytkowe podłogi, do dworku „Milusin" nie wjedziesz z wózkiem dziecięcym. Dziecko, które jeszcze nie chodzi, weź na czas zwiedzania na ręce, w nosidło lub chustę.
  • Z powodu ochrony zabytkowych podłóg w dworku, poprosimy Cię o nałożenie ochraniaczy na obuwie.
  • W dworku obowiązuje zakaz dotykania eksponatów i elementów ekspozycji. Możesz robić zdjęcia, ale wyłącznie na użytek własny.
  • Ze względu na zabytkowy charakter, wąskie drzwi, ciasne przestrzenie i wysokie progi, dworek nie jest przystosowany dla osób na wózkach inwalidzkich lub z niepełnosprawnością ruchową. Jeśli poruszasz się na wózku, będziesz mógł wjechać jedynie do części ekspozycji obejmującej hol i salon dworku, a z salonu zajrzeć przez drzwi do gabinetu i jadalni.
  • W dworku „Milusin" i ogrodzie historycznym nie ma miejsc do odpoczynku, w których można usiąść.
  • W przypadku złych lub zagrażających bezpieczeństwu warunków atmosferycznych Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania zwiedzania dworku „Milusin" wraz z ogrodem historycznym.
  • Zapraszamy do Muzeum bez zwierząt (z wyjątkiem psów asystujących/przewodników). Teren historyczny wymaga specjalnej ochrony, by zachować go dla pokoleń.

 

Jak można zwiedzać?

Samodzielnie - dotyczy tylko wystawy stałej.

Z audioprzewodnikiem - dotyczy tylko wystawy stałej.

  • Audioprzewodnik dostępny jest w językach polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i z audiodeskrypcją oraz w języku PJM. Audioprzewodnik posiada również ścieżkę rodzinną.
  • Audioprzewodnik jest udostępniany bezpłatnie po okazaniu biletu wstępu na wystawę i wydawany wg dostępności.
  • Aby wypożyczyć audioprzewodnik, należy wypełnić formularz i podać niezbędne dane.
  • Muzeum nie gwarantuje dostępności sprzętu.         

Z przewodnikiem - dotyczy wystawy stałej oraz dworku „Milusin" wraz z ogrodem historycznym.

  • Zwiedzający indywidualni mogą skorzystać z naszej stałej oferty zwiedzania z przewodnikiem na zasadzie „dołącz do grupy". Zwiedzanie odbywa się w określone dni i godziny według stałego harmonogramu. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Zwiedzający indywidualni lub grupowi mogą też wykupić usugę przewodnika na zamówienie.
  • Terminy oprowadzań i dostępność biletów można sprawdzić na stronie internetowej.
  • Usługę przewodnika na wyłączność można zamówić:

          – kontaktując się z Działem Obsługi Odwiedzających Muzeum drogą mailową [email protected] lub telefoniczną 22 77 88 000;

          – bezpośrednio u przewodników współpracujących z Muzeum. Lista przewodników znajduje się na stronie internetowej.

Przewodnicy

Po wystawie stałej i kompleksie muzealnym mogą oprowadzać tylko przewodnicy, którzy ukończyli kurs i posiadają aktualny certyfikat wydany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Osoby oprowadzające, które nie posiadają takiego dokumentu, zostaną poproszone o zakończenie swojej wizyty.

Sprzęt do oprowadzania z przewodnikiem

Oprowadzanie z przewodnikiem musi odbywać się z użyciem nagłośnienia – sprzętu tourguide. Grupy zorganizowane korzystające z usługi przewodnickiej zobowiązane są do wcześniejszego zarezerwowania sprzętu dostępnego w Muzeum lub użycia własnego sprzętu. Opłata za sprzęt muzealny w przypadku przewodnika zewnętrznego wynosi 70 zł od grupy. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania na urządzenia.

Limit osób w grupie

Maksymalna liczba osób w grupie wynosi 15 osób (+ przewodnik). Grupy liczniejsze niż 15 osób będą dzielone na mniejsze podgrupy i wpuszczane w odstępach czasowych (na wystawę stałą co 15 minut, do dworku „Milusin" co 30 minut pod warunkiem dostępności terminów). Prosimy pamiętać o limicie osób w grupie w przypadku rezerwacji usługi przewodnika.

W dniu wizyty:

  • warto przyjechać minimum 15 minut wcześniej przed zgłaszaną godziną zwiedzania (będzie to czas na zgłoszenie grupy w infopunkcie, wizytę w szatni, odbiór sprzętów i podzielenie grupy w miarę konieczności);
  • w przypadku spóźnienia na zwiedzanie z przewodnikiem zamówionym za pośrednictwem Muzeum, zwiedzanie ulega skróceniu o czas spóźnienia lub anulowaniu, jeśli spóźnienie jest zbyt duże (szczegóły w regulaminie rezerwacji i sprzedaży). 
  • prosimy o zapoznanie się z dostępnością miejsc parkingowych i organizacją ruchu wokół Muzeum.

 

Co i jak można zwiedzić w łódzkim oddziale Muzeum „BIBUŁA" TAJNA DRUKARNIA Józefa i Marii Piłsudskich?

Adres: ul. Wschodnia 19, 91-417 Łódź

Oddział Muzeum mieści się w łódzkiej kamienicy, w której w 1899 roku Józef Piłsudski zamieszkał ze swoją pierwszą żoną, Marią. Wystawa stała znajduje się na I piętrze i obejmuje kilka pomieszczeń, które po części pokrywają się z lokalem zajmowanym niegdyś przez Piłsudskich. Wejście do oddziału wraz z kasą biletową zlokalizowane jest na parterze budynku od ul. Wschodniej.

Wystawa stała „Walka słowem"

Wystawa stała zajmuje 4 pomieszczenia na I piętrze kamienicy. Na piętro należy dojść po schodach klatką schodową (dla osób z problemami w poruszaniu się dostępny jest podnośnik w pomieszczeniu kasy biletowej na parterze budynku). Klasyczna ekspozycja muzealna łączy się tutaj z fascynującą wirtualną opowieścią w rozszerzonej rzeczywistości, do której zwiedzający uzyskują dostęp za pomocą tabletu. Zwiedzanie wystawy zajmuje ok. 45 minut. Ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe na 45 minut przed zamknięciem Muzeum. Przy planowaniu wizyty w oddziale Muzeum, uwzględnij czas potrzebny na zwiedzanie ekspozycji. Brak czasu na poznanie całej wystawy nie stanowi podstawy do reklamacji czy zwrotu kosztów biletów.

Zasady zwiedzania

  • Wstęp do oddziału Muzeum jest nieodpłatny i nie wymaga posiadania biletu. Aby zobaczyć wystawę stałą musisz kupić bilet.
  • Kupując bilety na ten sam dzień na więcej niż jedno zwiedzanie lub wydarzenie z oferty oddziału, weź pod uwagę godziny rozpoczęcia oraz czas trwania zwiedzania/wydarzenia, aby uniknąć kolizji terminów. Zaplanowanie wizyty w sposób powodujący kolizję terminów, nie stanowi podstawy do reklamacji ani zwrotu.
  • Zwiedzanie indywidualne, to zwiedzanie do 9 osób.
  • Zwiedzanie grupowe, to zwiedzanie od 10 osób.
  • Nie bierz ze sobą dużych bagaży do oddziału. Na wystawę stałą możesz wejść tylko z małą podręczną torebką/plecakiem. Jeśli przyjdziesz z większym plecakiem, torbą czy walizką, poprosimy Cię o pozostawienie ich w zamykanych lockerach w holu przed wejściem na wystawę.
  • Oddział nie posiada szatni. Okrycia wierzchnie można powiesić na dostępnych wieszakach w holu przed wejściem na wystawę.
  • Ze względu na zabytkowe parkiety, które wymagają szczególnej ochrony, rekomendujemy zwiedzanie w obuwiu na płaskiej podeszwie. Z przyczyn konserwatorskich na wystawę nie zostaną wpuszczone osoby w obuwiu na obcasach typu "szpilki".
  • Z powodu ochrony zabytkowych podłóg, w przypadku opadów atmosferycznych poprosimy Cię o nałożenie ochraniaczy na obuwie.
  • Na wystawie może przebywać jednocześnie maksymalnie 15 osób. Będziesz zwiedzać małe pomieszczenia w zabytkowym mieszkaniu.
  • Wystawę stałą można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem (po wcześniejszym wykupieniu takiej usługi) tylko o wyznaczonych godzinach. Rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów online lub rezerwację mailową.
  • Wystawę stałą można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Grupa może liczyć do 15 osób. Większe grupy będą dzielone na podgrupy i wpuszczane w odstępach czasowych.
  • Na wystawę stałą możesz wejść najpóźniej na 45 minut przed jej zamknięciem.
  • Bilet na wystawę uprawnia Cię do jednorazowego wstępu w dniu i o godzinie wskazanej na bilecie. Nie możesz przerywać ani wznawiać wstępu w ramach jednego biletu. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na zwiedzanie.
  • Na wystawie obowiązuje zakaz dotykania eksponatów i elementów ekspozycji. Możesz robić zdjęcia, ale wyłącznie na użytek własny.
  • Ze względu na brak miejsca i ciasne przestrzenie w oddziale nie ma poczekalni dla grup.
  • Zapraszamy do oddziału bez zwierząt (z wyjątkiem psów asystujących/przewodników). Obiekt historyczny wymaga specjalnej ochrony, by zachować go dla pokoleń.
  • Dzieci do 12 roku życia mogą przebywać w oddziale wyłącznie pod opieką dorosłych.
  • UWAGA: Oddział mieści się w zabytkowej kamienicy. Główne wejście do oddziału prowadzi stromymi schodami. Osoby na wózkach lub mające problemy z poruszaniem się, zapraszamy wejściem od podwórza. Kilka metrów na lewo od wejścia głównego znajduje się brama, w której na domofonie wybierz numer 41. Obsługa otworzy bramę domofonem. Następnie kieruj się do klatki C i tam również wybierz numer 41 na domofonie. Obsługa pomoże Ci dostać się do budynku.

Jak można zwiedzać oddział w Łodzi?

Samodzielnie - z zestawem AR (tablet z rozszerzoną rzeczyswistością)

  • Zestaw AR ma do wyboru 2 ścieżki - dla dorosłych i rodzinną.
  • Zestaw AR jest udostępniany bezpłatnie po okazaniu biletu wstępu na wystawę i wydawany wg dostępności.
  • Muzeum nie gwarantuje dostępności sprzętu.         

Z przewodnikiem

  • Zwiedzający indywidualni mogą skorzystać z naszej stałej oferty zwiedzania z przewodnikiem na zasadzie „dołącz do grupy". Zwiedzanie odbywa się w określone dni i godziny według stałego harmonogramu. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Zwiedzający indywidualni lub grupowi mogą też wykupić usugę przewodnika na zamówienie.
  • Terminy oprowadzań i dostępność biletów można sprawdzić na stronie internetowej.
  • Usługę przewodnika na wyłączność można zamówić:

          – kontaktując się z Działem Obsługi Odwiedzających Muzeum drogą mailową [email protected] lub telefoniczną 22 77 88 000.

Przewodnicy

Po wystawie stałej mogą oprowadzać tylko przewodnicy, którzy ukończyli kurs i posiadają aktualny certyfikat wydany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Osoby oprowadzające, które nie posiadają takiego dokumentu, zostaną poproszone o zakończenie swojej wizyty.

Limit osób w grupie

Maksymalna liczba osób w grupie wynosi 15 osób (+ przewodnik). Grupy liczniejsze niż 15 osób będą dzielone na mniejsze podgrupy i wpuszczane w odstępach czasowych (co 45 minut pod warunkiem dostępności terminów). Prosimy pamiętać o limicie osób w grupie w przypadku rezerwacji usługi przewodnika.

W dniu wizyty:

  • warto przyjechać nie więcej niż 15 minut wcześniej przed zgłaszaną godziną zwiedzania (będzie to czas na zgłoszenie grupy w punkcie obsługi Odwiedzających i podzielenie grupy w miarę konieczności); ze względu na małe przestrzenie w oddziale nie ma miejsca na dłuższe oczekiwanie dla grup;
  • w przypadku spóźnienia na zwiedzanie z przewodnikiem zamówionym za pośrednictwem Muzeum, zwiedzanie ulega skróceniu o czas spóźnienia lub anulowaniu, jeśli spóźnienie jest zbyt duże (szczegóły w regulaminie rezerwacji i sprzedaży). 
  • prosimy o zapoznanie się z dostępnością miejsc parkingowych i organizacją ruchu wokół oddziału w Łodzi.

 

Informacja dla odwiedzających: [email protected]tel. (22) 77 88 000; (poniedziałek-piątek, 9.00 – 17.00)

Rezerwacja zajęć edukacyjnych: [email protected], tel. (22) 77 88 000; (poniedziałek-piątek, 9.00 – 17.00)

Rezerwacja grup i przewodników: [email protected]tel. (22) 77 88 000; (poniedziałek-piątek, 9.00 – 17.00)