Zdjęcie przedstawia budynek główny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w słoneczną pogodę. Budynek ma nowoczesne kształty i jest otoczony lasem. Do głównego wejścia prowadzi szeroka aleja wysypana żwirem.

Zasady zwiedzania

Zachęcamy do zapoznania się z cennikiemregulaminem rezerwacji i sprzedaży, regulaminem zwiedzania przed zakupem biletów.

 

Co i jak można zwiedzić w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku?

Na terenie kompleksu muzealnego o powierzchni 4 ha znajduje się kilka budynków, z których dla odwiedzających dostępne są: budynek główny Muzeum z wystawą stałą i wystawami czasowymi, dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym, Willa Bzów - miejsce spotkań społeczności lokalnej i wystaw czasowych.

Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”
Wystawa stała stanowi rdzeń opowieści o życiu i ideach Marszałka. Wystawa stała znajduje się w nowoczesnym budynku głównym, składa się z 6 galerii, zajmuje powierzchnię 2100 m2 i mieści się na poziomach -3 oraz -2.
Zwiedzenie wystawy zajmuje ok. 2 godzin, ale dostępne treści wystarczają na znacznie dłuższą wizytę. Ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe na 90 minut przed zamknięciem Muzeum. Przy planowaniu wizyty w naszym Muzeum, uwzględnij czas potrzebny na zwiedzanie ekspozycji. Brak czasu na poznanie całej wystawy nie stanowi podstawy do reklamacji czy zwrotu kosztów biletów.

Dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym

Dworek „Milusin", czyli dom rodzinny Józefa i Aleksandry Piłsudskich, został wybudowany w 1923 r. Gdy Marszałek zrezygnował z funkcji państwowych, zamieszkał w nim z żoną i córkami. Dworek otoczony jest ogrodem historycznym z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką.

Dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym to cenny zabytek dziedzictwa kulturowego. Opiekę nad nim powinni sprawować wszyscy, również zwiedzający, dlatego wstęp do dworku i ogrodu jest możliwy wyłącznie pod opieką certyfikowanego przewodnika i tylko o wyznaczonych godzinach. Orientacyjny czas zwiedzania wnętrza dworku to ok. 30 minut + czas spędzony w ogrodzie, który wynosi od ok. 10 do 60 minut w zależności od rodzaju zwiedzania, pory roku i warunków atmosferycznych.

 

Zasady zwiedzania

  • Wstęp do budynku głównego Muzeum jest nieodpłatny i nie wymaga posiadania biletu. Aby zobaczyć wystawę stałą lub dworek „Milusin" wraz z ogrodem historycznym musisz kupić bilet.
  • Kupując bilety na ten sam dzień na więcej niż jedno zwiedzanie lub wydarzenie z oferty Muzeum, weź pod uwagę godziny rozpoczęcia oraz czas trwania zwiedzania/wydarzenia, aby uniknąć kolizji terminów. Zaplanowanie wizyty w sposób powodujący kolizję terminów, nie stanowi podstawy do reklamacji ani zwrotu.
  • Zwiedzanie indywidualne, to zwiedzanie do 9 osób.
  • Zwiedzanie grupowe, to zwiedzanie od 10 osób.
  • Nie bierz ze sobą dużych bagaży do Muzeum. Na wystawę stałą czy do dworku „Milusin" możesz wejść tylko z małą podręczną torebką/plecakiem. Jeśli przyjdziesz z większym plecakiem, torbą czy walizką, poprosimy Cię o pozostawienie ich w zamykanej bezpłatnej szafce depozytowej w szatni w budynku głównym.
  • Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę rekomendujemy zwiedzanie w obuwiu na płaskiej podeszwie. Na wystawie stałej w podłodze znajdują się kraty wentylacyjne, a w dworku „Milusin" są zabytkowe parkiety, które wymagają szczególnej ochrony. Do dworku nie zostaną wpuszczone osoby w obuwiu na obcasach typu "szpilki".
  • Do dworku „Milusin" można dotrzeć wyłącznie przez ogród historyczny, który ze względu na swój zabytkowy charakter, nie ma trwale utwardzonych ciągów pieszych. Powinieneś liczyć się z możliwością pojawienia się np. błota, śniegu, kurzu, nierównych powierzchni. Dopasuj obuwie do aktualnych warunków atmosferycznych.
  • Wystawę stałą można zwiedzać samodzielnie, z audioprzewodnikiem lub z przewodnikiem (po wcześniejszym wykupieniu takiej usługi).
  • Na wystawę stałą możesz wejść najpóźniej na 90 minut przed jej zamknięciem.
  • Do dworku „Milusin" możesz wejść wyłącznie z przewodnikiem i tylko o wyznaczonych godzinach. Rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów online lub rezerwację mailową.
  • Wystawę stałą i dworek „Milusin" można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Grupa może liczyć do 15 osób. Większe grupy będą dzielone na podgrupy i wpuszczane w odstępach czasowych.
  • Poza harmonogramem wejść z przewodnikiem nie wejdziesz do ogrodu historycznego „na chwilę", np. by zrobić zdjęcie.
  • W ogrodzie historycznym nie ma oświetlenia, dlatego nie można zwiedzać ogrodu ani dworku „Milusin" po zmroku.
  • Bilet do dworku i bilet łączony uprawnia Cię do jednorazowego wstępu do dworku „Milusin". Nie możesz przerywać ani wznawiać wstępu w ramach jednego biletu.
  • W dworku „Milusin" ani w ogrodzie historycznym nie ma toalet. Skorzystaj z toalety w budynku głównym Muzeum przed zwiedzaniem.
  • Ze względu na zabytkowe podłogi, do dworku „Milusin" nie wjedziesz z wózkiem dziecięcym. Dziecko, które jeszcze nie chodzi, weź na czas zwiedzania na ręce, w nosidło lub chustę.
  • Z powodu ochrony zabytkowych podłóg w dworku, poprosimy Cię o nałożenie ochraniaczy na obuwie.
  • W dworku obowiązuje zakaz dotykania eksponatów i elementów ekspozycji. Możesz robić zdjęcia, ale wyłącznie na użytek własny.
  • Ze względu na zabytkowy charakter, wąskie drzwi, ciasne przestrzenie i wysokie progi, dworek nie jest przystosowany dla osób na wózkach inwalidzkich lub z niepełnosprawnością ruchową. Jeśli poruszasz się na wózku, będziesz mógł wjechać jedynie do części ekspozycji obejmującej hol i salon dworku, a z salonu zajrzeć przez drzwi do gabinetu i jadalni.
  • W dworku „Milusin" i ogrodzie historycznym nie ma miejsc do odpoczynku, w których można usiąść.
  • W przypadku złych lub zagrażających bezpieczeństwu warunków atmosferycznych Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania zwiedzania dworku „Milusin" wraz z ogrodem historycznym.
  • Zapraszamy do Muzeum bez zwierząt (z wyjątkiem psów asystujących/przewodników). Teren historyczny wymaga specjalnej ochrony, by zachować go dla pokoleń.

 

Jak można zwiedzać?

Samodzielnie - dotyczy tylko wystawy stałej.

Z audioprzewodnikiem - dotyczy tylko wystawy stałej.

  • Audioprzewodnik dostępny jest w językach polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i z audiodeskrypcją oraz w języku PJM. Audioprzewodnik posiada również ścieżkę rodzinną.
  • Audioprzewodnik jest udostępniany bezpłatnie po okazaniu biletu wstępu na wystawę i wydawany wg dostępności.
  • Aby wypożyczyć audioprzewodnik, należy wypełnić formularz i podać niezbędne dane.
  • Muzeum nie gwarantuje dostępności sprzętu.         

Z przewodnikiem - dotyczy wystawy stałej oraz dworku „Milusin" wraz z ogrodem historycznym.

  • Zwiedzający indywidualni mogą skorzystać z naszej stałej oferty zwiedzania z przewodnikiem na zasadzie „dołącz do grupy". Zwiedzanie odbywa się w określone dni i godziny według stałego harmonogramu. Liczba miejsc jest ograniczona.
  • Zwiedzający indywidualni lub grupowi mogą też wykupić usugę przewodnika na zamówienie.
  • Terminy oprowadzań i dostępność biletów można sprawdzić na stronie internetowej.
  • Usługę przewodnika na wyłączność można zamówić:

          – kontaktując się z Działem Obsługi Odwiedzających Muzeum drogą mailową [email protected] lub telefoniczną 22 77 88 000;

          – bezpośrednio u przewodników współpracujących z Muzeum. Lista przewodników znajduje się na stronie internetowej.

Przewodnicy

Po wystawie stałej i kompleksie muzealnym mogą oprowadzać tylko przewodnicy, którzy ukończyli kurs i posiadają aktualny certyfikat wydany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Osoby oprowadzające, które nie posiadają takiego dokumentu, zostaną poproszone o zakończenie swojej wizyty.

Sprzęt do oprowadzania z przewodnikiem

Oprowadzanie z przewodnikiem musi odbywać się z użyciem nagłośnienia – sprzętu tourguide. Grupy zorganizowane korzystające z usługi przewodnickiej zobowiązane są do wcześniejszego zarezerwowania sprzętu dostępnego w Muzeum lub użycia własnego sprzętu. Opłata za sprzęt muzealny w przypadku przewodnika zewnętrznego wynosi 70 zł od grupy. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania na urządzenia.

Limit osób w grupie

Maksymalna liczba osób w grupie wynosi 15 osób (+ przewodnik). Grupy liczniejsze niż 15 osób będą dzielone na mniejsze podgrupy i wpuszczane w odstępach czasowych (na wystawę stałą co 15 minut, do dworku „Milusin" co 30 minut pod warunkiem dostępności terminów). Prosimy pamiętać o limicie osób w grupie w przypadku rezerwacji usługi przewodnika.

W dniu wizyty:

  • warto przyjechać minimum 15 minut wcześniej przed zgłaszaną godziną zwiedzania (będzie to czas na zgłoszenie grupy w infopunkcie, wizytę w szatni, odbiór sprzętów i podzielenie grupy w miarę konieczności);
  • w przypadku spóźnienia na zwiedzanie z przewodnikiem zamówionym za pośrednictwem Muzeum, zwiedzanie ulega skróceniu o czas spóźnienia lub anulowaniu, jeśli spóźnienie jest zbyt duże (szczegóły w regulaminie rezerwacji i sprzedaży). 
  • prosimy o zapoznanie się z dostępnością miejsc parkingowych i organizacją ruchu wokół Muzeum.

 


 

Informacja dla odwiedzających: [email protected]tel. (22) 77 88 000; (poniedziałek-piątek, 9.00 – 17.00)

Rezerwacja zajęć edukacyjnych: [email protected], tel. (22) 77 88 000; (poniedziałek-piątek, 9.00 – 17.00)

Rezerwacja grup i przewodników: [email protected]tel. (22) 77 88 000; (poniedziałek-piątek, 9.00 – 17.00)